lc

 Banner
 • *
  *
  *
  *
  *
  Fields marked with an asterisk (*) are required.

Darovanie defibrilátora ŽSR

 Email Tlač PDF
Dňa 22.9.2015 bol odovzdaný Železniciam Slovenskej republiky defibrilátor, ktorý bol umiestnený vo vestibule hlavnej železničnej stanice v Bratislave. Defibrilátor Železniciam Slovenskej rebubliky darovalo naše občianske združenie Lions Club Bratislava Bona Fide. 
 
Bratislavská železničná stanica, ako jedno z najviac frekventovaných častí mesta Bratislavy získala automatický externý defibrilátor (AED), od nášho klubu,  ktorý sa používa pri náhlom srdcovom zlyhaní. 
Video a fotogaléria z odovzdania prístroja. 
 
Defibrilátor je lekársky prístroj, používaný pri poruchách srdcového rytmu, ako súčasť kardiopulmonálnej resuscitácie. Prístroj bude v prípade akútnej potreby resuscitácie k dispozícii cestujúcim, resp. verejnosti, pohybujúcej sa v priestoroch železničnej stanice. Obsluha je veľmi jednoduchá, zvládne ju každý. Prístroj vyhodnotí, či srdcom preteká krv a ak nie, do tela pustí výboj, ktorý by ho mal naštartovať. Pre spustenie výboja je nutné urobiť len tri kroky. Defibrilátor užívateľa pri prvej pomoci vizuálne aj zvukovo navádza a v každej fáze resuscitácie dáva jasné a kľudné pokyny - od upevnenia elektród na telo pacienta, po srdcovú masáž a defibriláciu, podať tak prvú pomoc a zachrániť život pacientovi ešte pred príchodom záchranky.  Ak nebude treba prístroj na postihnutom človeku použiť, defibrilátor svoju činnosť vykonávať nezačne. Defibrilátor môže zachrániť životy dospelých, a vďaka špeciálnemu kľúču aj životy detí. Prístroj je veľmi ľahký a dá sa dopraviť kdekoľvek, kde by mohol byť potrebný a  pripravený poskytnúť podporu základnému záchranárskemu personálu. 
 
Defibrilátor je umiestnený na viditeľnom mieste vo vestibule pri osobných pokladniach v železničnej stanici Bratislava - Hlavná stanica,  uložený v špeciálnej schránke vybavenej poplašným zariadením, ktoré vie upozorniť na neoprávnené použitie prístroja.
"Hlavnú železničnú stanicu v Bratislave sme si vybrali jednak preto, že LC Bona Fide je bratislavský klub a najmä preto, že cez Hlavnú stanicu každodenne prúdia tisícky cestujúcich. Vzhľadom na značný výskyt kardiovaskulárnych ochorení v SR, tento prístroj práve na takomto mieste môže zachrániť ľudský život. Prístroj sme zakúpili z prostriedkov získaných vlastnou prácou členov klubu, konkrétne z predaja lionského punču počas Vianočných trhov na Hlavnom námestí v Bratislave.“ povedala naša pezidentka klubu Jarka Thomasová.